כפתור פתיחת טופס דברו איתנו
כפתור סגירת טופס רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן
נווט אלינו
התייעלות אנרגטית

התייעלות אנרגטית


לצורך ייצור אנרגיה נדרשים משאבים טבעיים כגון נפט, פחם וגז. משאבים אלה גורמים לזיהומים שונים ועלולים להיגמר ולהשאיר את העולם במצב של מחסור במקורות לייצור אנרגיה.  

 

אין ספק כי העולם הולך לכיוון ירוק יותר, יעיל יותר, חסכוני יותר. מדינת ישראל, אף היא, כמדינה מודרנית, נוקטת ביוזמות שונות שמטרתן (יצירת סביבת עבודה ומחיה בריאה יותר היא מחילה רגולציות שונות, הנוגעות לחיינו כאנשים פרטיים ואף לחיים העסקיים והמתועשים שלנו.

התייעלות אנרגטית יוזמה מסוג זה היא חסכון באנרגיה. כיום, ארגונים וגופים רבים ניצבים מול האתגרים שהיא מציבה בפניהם. אבל, בד בבד עם האתגרים, מגיע התגמול, בדמותם של מענקים מטעם משרד הכלכלה שמטרתם לעודד ולסייע למפעלים להתקדם לפעילות יעילה וחסכונית יותר.

 

הרקע הרגולטורי

בעשור האחרון החליטה ממשלת ישראל להכיר באתגר ההתייעלות האנרגטית כיעד לאומי. בשנת 2008, התקבלה החלטת ממשלה מס' 4095, אשר כותרתה "צעדים להתייעלות אנרגטית - צמצום בצריכת החשמל". במסגרת החלטה זו, הוגדרו צעדים שמטרתם התייעלות אנרגטית במגזרי המשק השונים והפחתת שימוש בחשמל בישראל ב-17% עד לשנת 2030. בהמשך להחלטות אלה, הוכנה, בשנת 2010 התכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית. במסמך המדיניות הממשלתית בנושא התייעלות אנרגטית, תוכלו לעיין כאן, ואילו את התוכנית עצמה, תוכלו לקרוא כאן - תכנית לאומית להתייעלות אנרגטית.

 

מהי, בעצם, התועלת בתוכנית זו עבור ארגון או מפעל?

במסגרת אותה תוכנית לאומית לקידום התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה וזיהום אוויר, הודיע משרד האנרגיה באפריל 2018 על הקצאת 74 מיליון ₪ נוספים שייעודם מענקים ליזמים, לתעשיינים ולרשויות המקומיות אשר יבחרו לייעל את צריכת האנרגיה שלהם. זאת, לאחר שבסבב הראשון ניתנו מענקים בסך של קרוב ל-80 מיליון ₪ ל-94 פרויקטים במפעלים וברשויות המקומיות. סך המענקים הכולל למפעלים ולרשויות מקומיות יתפרש על פני 4 שנים (2017-2020) ועתיד לעמוד על 300 מיליון ₪.

 

האם כל מפעל או ארגון יכול לזכות במענק כזה?

עיקרי התוכנית קובעים כי המענקים יינתנו לפרויקטים המובילים התייעלות אנרגטית או כאלה שעיקרם הפחתה משמעותית של פליטות גזי חממה, אשר יוגשו ע"י עסקים שמחזורם השנתי מגיע לעד 200 מיליון שקל, בעדיפות לרשויות מקומיות שדירוגן הסוציו-אקונומי הוא 1-5. גובהו של מענק כזה, יעמוד על עד ל-20% מסך עלותו של הפרויקט ולא מעל 3 מיליון שקל, לכל הבקשות שתוגשנה ע"י ארגון או רשות בשנה קלנדרית. בנוסף, התקנה מסחרית ראשונה של טכנולוגיה ישראלית חדישה תזכה במענק נוסף שגובהו עד ל-20% מעלותו של הפרויקט, ולא תעלה על 3 מיליון שקל.

 

שוקלים בקשת מענק?

חשוב מאד להיכנס לבקשת סיוע כזו כשאתם מלווים בממונה אנרגיה מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה, איש מקצוע מנוסה אשר יודע לעשות את התחשיב הנכון!

חברת אמירים בריאות וסביבה תעמיד לרשותכם יועצים מוסמכים ומנוסים שיסייעו לכם להתייעל אנרגטית ולחסוך בעלויות וכן להשיג מענקים מהמדינה אם אתם עומדים בקריטריונים