אחסון חומרים מסוכנים לשמירת הבטיחות והסביבה

ארגונים, עסקים ומפעלים רבים עושים שימוש בחומרים, המוגדרים על ידי המשרד להגנת הסביבה, כמסוכנים ומאחסנים אותם במבנים שונים, כגון מעבדות ומחסנים, חומרים מסוכנים יש לנהל ולאחסן על-פי דרישות משרד להגנת הסביבה. טיפול ואחסון לא נכונים עלולים לגרום לדליפות המסכנות את העובדים, את האוכלוסייה ואת הסביבה.

כיצד לבצע ניהול חומרים מסוכנים (חומ"ס) ומדוע כדאי להיעזר בחברה מקצועית לשם כך? בישראל ישנם מספר גופים ממשלתיים שמטפלים בהיבטים השונים של תחום החומרים המסוכנים.

אחסון חומרים מסוכנים נמצא באחריות המשרד להגנת הסביבה, שרותי הכבאות ופיקוד העורף. הצוות המקצועי של חברת אמירים,מעניק ייעוץ בנושאי אחסון חומרים מסוכנים (חומ"ס) ומתמחהבקידום הבריאות‎ ‎ואיכות‎ ‎הסביבה‎ ‎במקומות‎ ‎עבודה ובקהילה, מסביר בקצרה על הכללים לאחסון החומרים המסוכנים ועל החשיבות שבשמירה על כללים אלה.

החשיבות של ניהול חומרים מסוכנים?

על-פי חוק חומרים מסוכנים משנת 1993, כל עסק אשר עושה שימוש בחומרים מסוכנים חייב שיהיה לו היתר רעלים המפרט את החומרים שהעסק רשאי להחזיק, כולל כמויות וריכוזים של החומר.  רשימת חומרים מסוכנים, התקפה גם לחומרים ממוזגים או מעורבים עם חומרים אחרים, מפורטת כתוספת שניה לחוק. 

טיפול בחומרים מסוכנים כולל אחסון שלהם, שילוט, אזהרות חירום, שינוע, טיפול בפסולת, מניעת פליטות ודליפות, מינוי אחראי רעלים, דיווח חומרים מסוכנים ועוד. 

חומרים מסוכנים עלולים להוות מקור סיכון לאדם אשר בא עימם במגע או נמצא בקרבתם. הם גם עלולים לזהם את הקרקע, לפגוע בצומח ולחלחל למאגרי מי תהום ואף להרעיל את המים הללו. בריכוזים מסוימים חומרים אלו אסורים להזרמה לביוב. 

ניהול לא נכון של חומרים מסוכנים יכול לגרום להפרת החוק ולקנסות גבוהים ואף לנקיטת צעדים משפטיים כנגד העסק. 

חוק חומרים מסוכנים

ישראל, כמדינת חוק, חוקקה חוקים רבים העוסקים בשמירה על הסביבה. סעיף 6 בחוק חומרים מסוכנים 1993 מכיל הנחיות לאחסון חומרים מסוכנים, כולל אחסון חומרים דליקים ואחרים. בין השאר קיימות הנחיות  על שימוש במחסן נפרד לחומרים רעילים ומסוכנים, המרוחק במידה מספקת ממאגרי דלק, מתקני ייצור שונים ומקומות בהם מוגש או מבושל מזון.

על המחסן להיות בנוי מחומר מבודד ובלתי דליק, ועל תכולתו להיות מוגנת מפני נזקי מזג אוויר ומשולטת כראוי, וכן צריכה להיות במחסן מערכת כיבוי אש אוטומטית, המצוידת בחומר כיבוי המתאים לתכולת המחסן. ישנם חומרים שאיחסונם מחייב מערכות גילוי למצב של דליפות.

 החוק והתקנות שנכתבו בעקבותיו מפרטים, כמובן, את תקני הבטיחות השונים, החל מרמת פתחי המילוט וכלה בסוג אביזרי החשמל שניתן להשתמש בהם במחסן וכן את הסדר הפנימי שצריך להיות במחסן, אך קצרה היריעה מלכתוב את כולם כאן.

האם יש לכם מחסן חומרים מסוכנים?

הפער בין לשון החוק לאכיפתו אינו רחוק כפי שהיה בעבר, אך אכיפת תקני הבטיחות השונים בנושא אחסון חומרים מסוכנים עדיין חסרה, ובמקומות רבים ממשיכים לסכן את בריאות העובדים והציבור, לעיתים בשגגה ולעיתים ביודעין.

כמעט בכל מפעל או בית מלאכה ישנם חומרים מסוכנים שעל פי החוק צריכים להיות מאוחסנים במחסן מיוחד ומשולטים בשילוט חומרים מסוכנים, ואחזקתם מחייבת קבלת היתר רעלים מהמשרד להגנת הסביבה.

אחסון חומרים מסוכנים

המציאות מראה שבדרך כלל אין מחסן הבנוי לפי הדרישות, וכאשר ישנו, אינו עומד בתקנים ובמפרט הנדרשים על פי חוק. 

ניהול חומרים מסוכנים כמיקור חוץ

חברות יצרניות רבות פונות יותר ויותר למיקור חוץ והוצאת ניהול חומ"ס לחברות חיצוניות. חומרים מסוכנים, בין אם בצורת אבקות, גזים או נוזלים, מהווים חומר גלם או פריט בתהליך הייצור של מוצר מוגמר ומוגדרים כנקודות קריטיות בקו הייצור וברצף הייצור.

להבדיל ממוצרי פלסטיק, עץ או מתכת, כל שינוי בתכונות של חומר מסוכן,  עלול לגרור לתקלות חמורות במוצר הסופי. שלא לדבר על הסכנות הטמונות בתקלות הנגרמות מחומרים מסוכנים כגון דליפה, פליטה או פיצוץ. 

בהוצאת נושא ניהול החומ"ס למיקור חוץ המפעל מרוויח מניסיונו של הספק. אחסון וניהול תחום חומרים מסוכנים במפעלים, מעבדות ומחסנים, בהתאם לתקנות המשרד להגנת הסביבה, דורש ניהול מוקפד משום שהחומרים הללו, בין אם הם נפיצים או רעילים, עלולים להוות סכנה סביבתית ובריאותית במידה ולא מטפלים בהם כראוי.

לכן, אם ארגון או מפעל מעוניין בייעוץ לניהול נכון של חומרים מסוכנים, מומלץ מאוד לפנות לחברה המתמחה בניהול התחום. 

אז מה ניתן לעשות?

חברת אמירים מזמינה אתכם לקבוע פגישה לקבלת ייעוץ ראשוני בנושא אחסון חומרים מסוכנים, יחד עם זאת אמירים אינה עוסקת באחסון חומרים מסוכנים, אמירים תבצע סקר על המצב הקיים, תיערך רשימה של החומרים המסוכנים המצויים במפעל והכמויות של כל חומר, יועברו המלצות כיצד יש לאחסן את החומרים באופן הנדרש לא רק כדי לשמור על החוק, אלא בעיקר כדי לשמור על בטיחותם ובריאותם של העובדים במקום,  ושל כל המתגוררים ועוברים באזור.

חברת אמירים היא חברה בעלת ניסיון עשיר המתמחה בתחום ניהול חומרים מסוכנים ומלווה את החברה לאורך כל שלבי התכנון, אחסון נכון, הכנת צוותי חירום, הכנת נהלים, כתיבת דפי SDS  ותרגומם לדף מקוצר בעברית, מיפוי תהליכים ועוד. החל מביצוע סקר חומרים מסוכנים דרך בקשה להיתר חומרים מסוכנים, קורסים לתפקיד אחראי רעלים וכן פיקוח וליווי. 

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022