אחסון חומרים מסוכנים לשמירת הבטיחות והסביבה

בישראל ישנם מספר גופים ממשלתיים שמטפלים בהיבטים השונים של  תחום החומרים המסוכנים.

אחסון חומרים מסוכנים נמצא באחריות המשרד להגנת הסביבה, שרותי הכבאות ופיקוד העורף. הצוות המקצועי של חברת אמירים,מעניק ייעוץ בנושאי אחסון חומרים מסוכנים (חומ"ס) ומתמחהבקידום הבריאות‎ ‎ואיכות‎ ‎הסביבה‎ ‎במקומות‎ ‎עבודה ובקהילה, מסביר בקצרה על הכללים לאחסון החומרים המסוכנים ועל החשיבות שבשמירה על כללים אלה.

חוק חומרים מסוכנים

ישראל, כמדינת חוק, חוקקה חוקים רבים העוסקים בשמירה על הסביבה. סעיף 6 בחוק חומרים מסוכנים 1993 מכיל הנחיות לאחסון חומרים מסוכנים, כולל אחסון חומרים דליקים ואחרים. בין השאר קיימות הנחיות  על שימוש במחסן נפרד לחומרים רעילים ומסוכנים, המרוחק במידה מספקת ממאגרי דלק, מתקני ייצור שונים ומקומות בהם מוגש או מבושל מזון.

על המחסן להיות בנוי מחומר מבודד ובלתי דליק, ועל תכולתו להיות מוגנת מפני נזקי מזג אוויר ומשולטת כראוי, וכן צריכה להיות במחסן מערכת כיבוי אש אוטומטית, המצוידת בחומר כיבוי המתאים לתכולת המחסן. ישנם חומרים שאיחסונם מחייב מערכות גילוי למצב של דליפות.

 החוק והתקנות שנכתבו בעקבותיו מפרטים, כמובן, את תקני הבטיחות השונים, החל מרמת פתחי המילוט וכלה בסוג אביזרי החשמל שניתן להשתמש בהם במחסן וכן את הסדר הפנימי שצריך להיות במחסן, אך קצרה היריעה מלכתוב את כולם כאן.

האם יש לכם מחסן חומרים מסוכנים?

הפער בין לשון החוק לאכיפתו אינו רחוק כפי שהיה בעבר, אך אכיפת תקני הבטיחות השונים בנושא אחסון חומרים מסוכנים עדיין חסרה, ובמקומות רבים ממשיכים לסכן את בריאות העובדים והציבור, לעיתים בשגגה ולעיתים ביודעין. כמעט בכל מפעל או בית מלאכה ישנם חומרים מסוכנים שעל פי החוק צריכים להיות מאוחסנים במחסן מיוחד ומשולטים בשילוט חומרים מסוכנים, ואחזקתם מחייבת קבלת היתר רעלים מהמשרד להגנת הסביבה.

המציאות מראה שבדרך כלל אין מחסן הבנוי לפי הדרישות, וכאשר ישנו, אינו עומד בתקנים ובמפרט הנדרשים על פי חוק.
 

אז מה ניתן לעשות?

חברת אמירים מזמינה אתכם לקבוע פגישה לקבלת ייעוץ ראשוני בנושא אחסון חומרים מסוכנים, יחד עם זאת אמירים אינה עוסקת באחסון חומרים מסוכנים, אמירים תבצע סקר על המצב הקיים, תיערך רשימה של החומרים המסוכנים המצויים במפעל והכמויות של כל חומר, יועברו המלצות כיצד יש לאחסן את החומרים באופן הנדרש לא רק כדי לשמור על החוק, אלא בעיקר כדי לשמור על בטיחותם ובריאותם של העובדים במקום,  ושל כל המתגוררים ועוברים באזור.

 

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022