תקן בטיחות 45001 ISO

תקן 45001 ISO הוא תקן שנועד להטמיע נהלי עבודה לשמירה על בטיחות העובדים. ארגון התקינה הבינלאומי, ISO, פרסם לפני מספר שנים תקן בינלאומי חדש, 45001, הנקרא "מערכת ניהול בטיחות ובריאות תעסוקתית". במאמר זה נפרט על תקן בטיחות 45001 ISO, מתי הוא מומלץ ומתי נדרש, מה הם התנאים המהווים את בסיס התקן וכיצד ליווי מקצועי יכול לסייע בהכנת הארגון לקבלת תקן הבטיחות.  

תקן 45001 ISO לשמירה על העובדים

ידוע שתאונות עבודה הפכו כמעט ל"מכת מדינה". אנו שומעים בעיקר על ענף הבניה, אבל קיימים עוד תחומי תעסוקה בהם נפגעים עובדים. תקני בטיחות באים לקבוע נהלי עבודה שימנעו תאונות עבודה וישמרו על בטיחותם של העובדים. כך שעמידה בתקן היא בראש ובראשונה אינטרס של הארגון. ככל שיקטן מספר התאונות, כך ייחשב הארגון כרציני ומסודר, וכזה השומר על העובדים ומטמיע נהלי עבודה ברורים, חוקר את הסיבות לתקלות, לומד מהן, מבצע שיפורים ומציב רף חדש, משופר יותר.

תקן ISO מבטיח בראש ובראשונה שיפור מתמיד. תקן בטיחות 45001 ISO מתאים לכל ארגון והוא בעצם כלי עבודה של ממונה הבטיחות. בכך 45001 ISO מהווה כלי עבודה מעשי לניהול כל תחום הבטיחות והבריאות של העובדים באופן שיטתי.

למה צריך תקן בטיחות?

עמידה בתקני ISO מלמדת על רצינות הארגון בכוונותיו ובהתייחסותו להתנהלותו הכוללת ונותנת לו בכך יתרון איכותי ועסקי. כל תקני ISO, לצד תקן הבטיחות, מאפשרים לארגון להצהיר על רצינות הכוונות שלו והתייחסותו לתחום הבטיחות כחלק מהאסטרטגיה שלו. 

מעבר לכך, קיימים גופים, בין היתר גופים ממשלתיים, המחייבים את הספקים איתם הם עובדים להיות בעלי תקן 45001 ISO . ניהול הבטיחות בעבודה משפר במידה ניכרת את השליטה בגורמי הסיכון השונים והם מבטאים את יכולתו של הארגון לנהל את הסיכונים הקיימים במסגרת פעילותו, לצמצמם ואף לבטלם. 

לשם עמידה בתנאי התקן, רצוי לעבור את התהליך בליווי אנשי מקצוע להטמעת דרישות התקן בארגון, כולל הדרכות למנהלים ולעובדים והכנה למבדק ההסמכה עד קבלת התקן.

תקן iso 45001

על פי דרישות התקן, הארגון נדרש לנהל מערכת ניהול בטיחות ובריאות ולקבוע מטרות ויעדים כדי להשיג את המחויבות עליה הוא מצהיר במדיניותו בתחום הבטיחות. כדי לעמוד בתנאי התקן יש לקבוע מבנה ארגוני וחלוקת אחריות בכל תחום הבטיחות, להגדיר דרישות ונהלים, לבצע הדרכות ותרגולים ולהביא למודעות וכשירות את עובדי הארגון בכל תחומי הפעילות. 

לליווי וייעוץ מקיף ומקצועי בתהליך קבלת אישור לתקן בטיחות 45001 ISO , פנו לחברת אמירים. בחברתנו פועלים מומחים לשילוב תקן זה בתקני איכות נוספים הנדרשים לעיתים מארגונים. נשמח לעמוד לרשותכם, לייעץ וללוות אתכם בתהליך.

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022