תקני איכות והתועלות הרבות שלהם לארגון


חברת "אמירים" מעניקה ליווי מקצועי בתחום התקינה, תוך ראיית היתרונות הרבים שתהליך זה מוסיף לארגון ובהם התייעלות, חסכון כלכלי, איכות ניהולית, גאוות יחידה, מיתוג ועוד. הטמעת התקן בארגון כוללת היכרות מעמיקה עם התהליכים הארגוניים, ניתוח ובקרה שלהם, ויישום דרישות התקן בארגון באופן אופטימלי לצרכי הארגון.

מה זה תקן iso

תקן iso ניתן על ידי ארגון התקינה הבינלאומי - באנגלית ISO, ראשי התיבות הנגזרים מתוך שמו המלא: International Organization for Standardization. ארגון ISO העולמי מגדיר תקני איכות שהופכים באופן שוטף לחוקים במדינות שונות, ומשפיעים באופן משמעותי על ההתנהלות הארגונית ברמה הלאומית והבינלאומית בתחומים רבים. תקני ISO ממוספרים, ושמותיהם בנויים כתבנית המכילה את מספר התקן, השנה בה יצא והתחום בו עוסק התקן.

תקן איזו 14001

תקן איזו 14001 הינו תקן בתחום איכות הסביבה. מטרתו לייצב את ניהול המערכות בארגון באופן שיצמצם ככל הניתן השפעות מזיקות של פעילות הארגון על הסביבה. יישום והטמעה של דרישות תקני איכות איזו 14001, כמובן תורמים להגנה על איכות הסביבה, וכמו כן הינם בעלי יתרונות ארגוניים חשובים נוספים.

הטמעת תקן איזו 14001 מביאה את הארגון להתייעלות ולחיסכון במשאבים, וכן תורמת לתדמיתו של הארגון. עמידה בתקן זה מהווה בחלק מהמדינות האירופאיות, תנאי להתקשרות עם מפעלים ישראליים. ומכאן שתועלות התקן הן גם עסקיות ושיווקיות ובאות לידי ביטוי במישורים רבים.

תקן בב"ת - איזו 45001

בב"ת – ראשי תיבות של "בטיחות ובריאות בתעסוקה", מוגדר כתקן איזו 45001. מטרת התקן ליצור בארגונים סביבת עבודה בטוחה ובריאה לעובדים, למנוע פציעות עבודה ופגיעות הקשורות בתהליכי העבודה בארגון. כמובן שלצורך קבלת התקן על הארגון להיערך מיטבית, תוך ליווי מקצועי של חברה המתמחה בתחום זה.

תקן  haccp

לפי התפיסה הרווחת בציבור, haccp הינו תקן בטיחות מזון, אך למעשה haccp זוהי שיטה המבטיחה את איכות ובטיחות המזון לאורך תהליך הייצור שלו. HACCPראשי תיבות  Hazard Analysis Critical Control Point  ובתרגום לעברית: "ניתוח סיכונים ונקודות בקרה קריטיות" - שיטה שפותחה בשנות השישים של המאה העשרים בארגון NASA במטרה להבטיח את איכות המזון שיקבלו האסטרונאוטים בטיסותיהם לחלל, ולוודא שמזון זה יהיה נקי מזיהומים.

תקני איכות בארגונים

בארגונים העובדים היום בתהליך מבוקר של תקני בטיחות מזון, בדרך כלל יוצרים שילוב בין תקן HACCP לתקן ניהול איכות איזו 9001, וכך מקבלים מערכת כוללת של בטיחות ואיכות המזון בשרשרת הייצור. העבודה עם תקנים אלו, מאפשרת להתמקד בתהליך הבקרה בנקודות הקריטיות בתהליך ייצור המזון, שבהן קיים סיכון להיווצרות נזקים בתחום בטיחות המזון.

שיטה זו סוקרת את התהליך כולו, החל מהשלבים הראשוניים של גידול חומרי הגלם מהם מכינים את המזון, הטיפול בהם ושינועם, דרך כל שלבי ההמשך הקשורים בייצור המזון ועד לאספקתו כמזון מוכן ללקוח הסופי. עמידה בתהליכים שמגדירה שיטה זו, מספקת בסיס איתן לעמידה של הארגון בתקנים הנוספים, תקן ISO 22001 ותקן ISO-9001 המחמירים. השיטה חיונית ביותר לכל ארגון שעוסק בתחום של ייצור מזון ובכל מטבח המוגדר כמטבח מוסדי.

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022