תקן HACCP לניהול תברואת במזון

HACCP נחשב בציבור כתקן אבל זוהי בעצם שיטה לאבטחת בטיחות מזון בתהליך ייצור המזון. שיטת HACCP (azard Analysis Critical Control PointH או 'ניתוח סיכונים ונקודות בקרה קריטיות') הוגדרה בשנות השישים על ידי ארגון NASA האמריקאי כדי להבטיח שהמזון שהאסטרונאוטים יקבלו יהיה בטוח ונטול זיהומים.

בד"כ משלבים את שיטת haccp עם מערכת ניהול איכות 9001ISO  ומתקבלת מערכת משולבת של איכות ובטיחות מזון. בתוך המערכת מתבצעת הערכת סיכונים שמאפשרת לארגן ולנתח את תהליכי ייצור המזון ולבדוק את נקודות הסיכון הקריטיות בתהליך הייצור בהן קיים חשש שייגרמו נזקים מהיבטי בטיחות מזון.

תקן HACCP כשיטה לניהול בטיחות מזון

שיטה זו הינה כלי עבודה חיוני לכל מי שמנהל מטבח מוסדי ומומלצת ליישום בכל ארגון העוסק בייצור מזון או במטבח המוגדר כמוסדי. מטרת השיטה לזהות, להעריך ולבקר סיכונים בתהליך ייצור המזון. שיטה – HACCP מגדירה את גורמי סיכון הפוטנציאליים במזון.ניהול תברואת מזון

השיטה מגדירה נקודות בקרה להקטנת סיכונים בתהליך ייצור המזון, החל משלב הגידול, הטיפול ושינוע חומרי הגלם, ועד המוצר המסופק ללקוח, ומהווה בסיס לעמידה בתנאי תקני ה - ISO המחמירים יותר (ISO-9001, ISO-22000).

 

ניתוח סיכונים

המונח "סיכון" מתייחס לגורמים ביולוגיים, כימיים או פיסיקליים, שעלולים  לפגוע באיכות המזון ו/או עשויים לגרום נזק לבריאות. ניתוח סיכונים הוא תהליך שבו נאסף מידע על ידי יועץ בטיחות מזון עבור פוטנציאל הנוכחות של מזהמים שהנם גורמי סיכון.

מטרת ניתוח הסיכונים היא לקבוע את ההסתברות להופעת גורמי הסיכון ומה חומרת הסיכון הפוטנציאלי, מטרת הגדרת נקודות ה – CCP ,הנקודות הקריטיות - היא לקבוע היכן יתבצע הטיפול בסיכונים ולמנוע הימצאותם תוך כדי תיעוד התהליך.

נקודת ביקורת קריטית מוגדרת כשלב בתהליך הייצור בו יהיה צורך לטפל באותם גורמי סיכון מזהמים לשמירה על איכות המזון.

תקן haccp לפתיחת עסק מזון

קבלת רישיון עבור פתיחה של עסק אינו תהליך פשוט הכולל המון דגשים על הפרטים הקטנים וכאשר מדובר על תחום המזון תהליך זה הופך למורכב יותר. כדי לסייע ליצרני מזון, אנו בחברת "אמירים" מספקים ייעוץ והכוונה כיצד יש לנהוג בעת הבקשה לפתיחת עסק בתחום המזון, מה הם ההליכים הבירוקרטיים שיש לשים לב אליהם וכתוצאה מהליווי המקצועי שלנו אנו עוזרים לאלפי עסקים להגיע למעמד פתיחה חוקי הכולל קבלת רישיון עסק / יצרן .

שיטת HACCP  היא בעצם שיטת עבודה עם מערכת בקרה איכותית  המובנית בתוכה המתייחסת לנקודות קריטיות בתהליך ייצור המזון ובאמצעות הערכת סיכונים מחושבת ודקדקנית ניתן לקבוע האם ישנם גורמי סיכון פוטנציאלים במזון שהארגון מייצר.

השיטה עצמה באה לידי ביטוי החל מתהליך ייצור המזון, גידול חומרי הגלם, הטיפול ואופן ההובלה של המזון ועד כדי אופן הגעתו ללקוח.

ישנם מספר עקרונות מנחים אשר מהווים כבסיס לשיטה חיונית זו:

  • יש לבצע סקר שיטתי בכדי למפות את הסיכונים הפוטנציאלים עוד בשלבי הייצור וכתוצאה מכך להסיק כיצד יש למנוע סיכונים אלו.
  • איתור מקיף לנקודות בקרה קריטיות להתהליכים המתבצעים, תוך כדי שימת דגש על אופן הבקרה.
  • הגדרה של "גבולות בטוחים" בנקודות הבקרה השונות כדי לאמוד מתי אנו נמצאים מחוץ לתחום הבטוח.
  • הגדרה מדויקת וברורה של דרכי הפעולה יש לנקוט כאשר יש צורך לבצע ניטור של נקודות הבקרה.
  • במקרה ובו ישנה סטייה מחוץ לגבולות הבטוחים, יש צורך להגדיר את הפעולות המתקנות שיש להפעיל.
  • בעת תהליך הייצור והבקרה יש לתעד את הפעולות שננקטו.
  • יש לקבוע את הנהלים הנכונים שמאמתים פעולות תקינות ויעילות של מערכת הבקרה.

תקני איכות נוספים

  • תקן ISO-22000 - ניהול מערכות בטיחות במזון

במה חברת "אמירים" מסייעת לך?

חברת "אמירים" מלווה ארגונים ומכינה אותם להסמכה לעבוד בשיטת  HACCP.

"אמירים" מתמחה בליווי וייעוץ לפתיחת עסקים בתחומי המזון. אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר ולקבל את כל המידע עבור הקמת מערכת משולבת של תקן איכות 9001 ISO ו - HACCP וסיוע בתהליך הבירוקרטי שיש לנקוט בעת פתיחת עסק בתחום המזון.

התהליך כולל את כל 7 השלבים, כולל כתיבת נהלים והוראות עבודה, הפקדת טפסים מתאימים לניטור התהליכים, הדרכות עובדים ועוד.

לצורך העלאת רמת בטיחות החולה, מומלץ מאוד לבתי חולים, דיורים מוגנים, מוסדות סיעודיים ועוד, בהם שוהים אנשים במצב בריאותי מוחלש, להכין את המזון לפי שיטת HACCP וצוות מקצועי של אמירים, ילווה את צוות המקום במקצועיות ובהתאמה לתנאים.

עם חוק המזון העומד להיכנס לתוקף, חשוב מאוד שיצרני מזון ומטבחים מוסדיים יעבדו לפחות  לפי שיטת HACCP

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022