קבלת היתר רעלים

הכנת מפעלים, חברות ומעבדות לקבלת היתר רעלים, כולל הכנת הטפסים ‏ הנדרשים וליווי הביקורת של המשרד להגנת הסביבה.‏

צריכים להגיש בקשה להיתר רעלים? אנו כאן בשבילכםהוצאת היתר רעלים

לכל מפעל, מעבדה או מקום אחר המחזיק בחומרים מסוכנים חייב להיות היתר מיוחד לפי חוק החומרים המסוכנים להחזקת רעלים על פי חוק. "רעל" הוא כל חומר המופיע ברשימת החומרים הרעילים שבחוק החומרים המסוכנים. יש איסור חוקי חמור על קיום מסחר או שיתוף פעולה סביב רעלים עם מי שאין לו היתר לכך. חברת אמירים מעניקה את הליווי וההדרכה הנדרשים כדי לקבל את היתר הרעלים, ומומחי החברה מסבירים איך זה עובד.

מי צריך היתר רעלים?

כאמור, את ההיתר צריך לקבל כל מי שעובד עם חומרים המוגדרים כחומרים רעילים על פי החוק: במעבדות, בתי חולים, מפעלים וכו', וכל מי שעוסק בייצור, ייבוא, שיווק, אריזה, מסחר, העברה, אחסנה, הנפקה, החזקה או שימוש ברעלים.

לשון החוק הנוגעת לעיסוק ברעלים מפורשת מאוד מכיוון שמדובר בחומרים מסוכנים העלולים לגרום לנזק מיידי, כולל מוות בחלק מהמקרים, ולנזק לטווח הארוך, ויש לדעת בדיוק כיצד להשתמש בהם, כיצד למגן את הסביבה מפניהם וכיצד להיפטר בצורה נכונה מהפסולת שרעלים אלו מעורבים בה.

מה אומר החוק?

חוק היתר רעלים קובע באופן ברור את אופן הטיפול הנכון בחומרים, בכל שלב ושלב: אחסון ושילוט, נוהלי חירום, שינוע של החומרים, טיפול בפסולת, תחומי אחריות ועוד. בתקנות היתר רעלים סיווג ופטור משנת 1996 נקבעו גם כמויות החומרים והריכוז שלהם המצריך היתר רעלים.

ההיתר לטיפול ברעלים ניתן לזמן קצוב ובדיקות מטעם המשרד להגנת הסביבה נערכות בכל פעם שנדרש חידוש ההיתר. חשוב לדעת שאם יש לגוף המבקש את ההיתר מספר אתרים יש לקבל היתר עבור כל אתר בנפרד או לקבל אישור מיוחד להיתר משותף. ההיתר ניתן מטעם המשרד להגנת הסביבה, למרות שבפועל מעורבים בו מספר משרדי ממשלה שונים.

הדרכה וליווי

כאמור, אנחנו נותנים הדרכה וליווי לגופים הזקוקים להיתר לעסוק ברעלים, כולל הגשת בקשה להיתר רעלים ממוחשב, כפי שהמשרד להגנת הסביבה מאפשר היום. תהליך בקשת ההיתר הוא פשוט, אך יש להתארגן אליו בצורה נכונה, ולדעת מראש בדיוק כיצד יש לטפל בכל אחד מסוגי הרעלים שאתם עומדים לעבוד איתם, בכל אחד משלבי התהליך שהוסברו להלן, וכיצד לבנות את המערכת הנכונה סביב העבודה עם הרעלים כך שיימנע מראש כל נזק אפשרי, לאדם ולסביבה.


חשוב מאוד שאחראי רעלים בארגון/מפעל יעבור קורס אחראי רעלים כדי  לקבל כלים להבין את מהות תפקידו ויוכל לקחת אחריות על התחום.

 

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022