התייעלות אנרגטית

צריכת האנרגיה המוגברת במהלך העשורים האחרונים הביאה למצב בו אנו נדרשים לבצע שימוש במשאבי טבע כגון נפט, פחם וגז באופן מאסיבי. ככל שאנו צורכים יותר משאבים מסוג זה, זיהום האוויר והפגיעה באיכות הסביבה נמצאים במגמת עליה חדה ועלולים לגרום למחסור בכל הנוגע למקורות ייצור האנרגיה.

התייעלות אנרגטית היא לא רק חיסכון באנרגיה, אלא היא גם על השגת אותן תוצאות בפחות אנרגיה. ניתן להשיג זאת באמצעים שונים, חשוב לציין שהתייעילות אנרגטית בשונה מחיסכון באנרגיה כרוכה בשימוש בפחות אנרגיה לביצוע משימה ספציפית, חיסכון באנרגיה כרוך בהפחתה או ללא שירות כדי לחסוך באנרגיה.

אין ספק כי העולם הולך לכיוון ירוק יותר, יעיל יותר, חסכוני יותר. מדינת ישראל, אף היא, כמדינה מודרנית, נוקטת ביוזמות שונות שמטרתן (יצירת סביבת עבודה ומחיה בריאה יותר היא מחילה רגולציות שונות, הנוגעות לחיינו כאנשים פרטיים ואף לחיים העסקיים והמתועשים שלנו.

התייעלות אנרגטיתכיום, ארגונים וגופים רבים ניצבים מול האתגרים שהיא מציבה בפניהם. אבל, בד בבד עם האתגרים, מגיע התגמול, בדמותם של מענקים מטעם משרד הכלכלה שמטרתם לעודד ולסייע למפעלים להתקדם לפעילות יעילה וחסכונית יותר.

לדוגמא, בתי חולים רבים במדינת ישראל עדיין משתמשים בצ'ילרים (מצננים) ישנים שניתן להחליפם במערכות קירור חדשניות, חסכוניות ויעילות יותר. חברת "אמירים" מאמינה בתהליך התייעלות אנרגטית ומסוגלת ללוות ארגונים בתהליך המורכב לקבלת המענקים ובכך לגרום לארגונים עסקיים שונים להצטרף לתהליך החשוב הזה.

הרגולציה להתייעלות אנרגטית

בעשור האחרון החליטה ממשלת ישראל להכיר באתגר ההתייעלות האנרגטית כיעד לאומי. בשנת 2008, התקבלה החלטת ממשלה מס' 4095, אשר כותרתה "צעדים להתייעלות אנרגטית - צמצום בצריכת החשמל".

במסגרת החלטה זו, הוגדרו צעדים שמטרתם התייעלות אנרגטית במגזרי המשק השונים והפחתת שימוש בחשמל בישראל ב-17% עד לשנת 2030. בהמשך להחלטות אלה, הוכנה, בשנת 2010 התכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית. במסמך המדיניות הממשלתית בנושא התייעלות אנרגטית, תוכלו לעיין כאן, ואילו את התוכנית עצמה, תוכלו לקרוא כאן - תכנית לאומית להתייעלות אנרגטית.

התועלת והכדאיות בהשתתפות בתוכנית להתייעלות אנרגטית לארגונים ומפעלים

במסגרת אותה תוכנית לאומית לקידום התייעלות אנרגטית וחיסכון באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה וזיהום אוויר, הודיע משרד האנרגיה באפריל 2018 על הקצאת 74 מיליון ₪ נוספים שייעודם מענקים ליזמים, לתעשיינים ולרשויות המקומיות אשר יבחרו לייעל את צריכת האנרגיה שלהם.

זאת, לאחר שבסבב הראשון ניתנו מענקים בסך של קרוב ל-80 מיליון ₪ ל-94 פרויקטים במפעלים וברשויות המקומיות. סך המענקים הכולל למפעלים ולרשויות מקומיות יתפרש על פני 4 שנים (2017-2020) ועתיד לעמוד על 300 מיליון ₪.

חברת "אמירים" עוזרת לקדם תהליכים אלו ומיידעת את הארגונים השונים במענקים שסדרי גודלם יכול להגיע למיליוני שקלים בשנה ומסוגלים לתרום מצד אחד לתהליך החשוב ומצד שני לעזור מבחינה כלכלית ליזמים, תעשיינים וחברות פרטיות וציבוריות.

אופן ההתייעלות האנרגטית

בחודש דצמבר שנת 2015 נחתם הסכם בין 195 מדינות בוועידת האקלים שנערכה בפריז לצורכי מניעת ההתחממות הגלובלית וצמצום פליטת גזי החממה. בוועידה הוסכם על כך שהדרך האולטימטיבית להשיג את המטרה היא על ידי ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים כגון אנרגיה מהשמש באמצעות תאים פוטווולטאים, הידרואלקטריקה, גלי ים, רוח ועוד.

לקראת הוועידה שהתקיימה בפריז, המדינות השונות התחייבו לגבש מטרות ויעדים להפחתתם של גזי החממה ותהליך ייעול האנרגיה. לצורך העניין, מדינת ישראל התחייבה כי עד שנת 2030 ייצור האנרגיה ממקורות מתחדשים יעמוד על 17%.

באמצעות ייצור זה ניתן להתייעל אנרגתית ולמזער את השימוש במקורות מתכלים ומזהמים כגון פחם ונפט גולמי אשר תחנות הכוח הקונבנציונאליות עושות בו שימוש. כתוצאה מכך, ייצור החשמל ייעשה באופן "נקי", הזיהום הסביבתי יקטן והביטחון על מקורות האנרגיה יוחזר.

משרד האנרגיה אימץ בשתי ידיים את החלטות הוועדה לחברות ומפעלים הצורכים ומחייב כאמור למות ממונה אנרגיה.

האם כל מפעל או ארגון יכול לזכות במענק כזה?

עיקרי תוכנית ההתייעלות האנרגתית קובעים כי המענקים יינתנו לפרויקטים המובילים התייעלות אנרגטית או כאלה שעיקרם הפחתה משמעותית של פליטות גזי חממה, אשר יוגשו ע"י עסקים שמחזורם השנתי מגיע לעד 200 מיליון שקל, בעדיפות לרשויות מקומיות שדירוגן הסוציו-אקונומי הוא 1-5.

גובהו של מענק כזה, יעמוד על עד ל-20% מסך עלותו של הפרויקט ולא מעל 3 מיליון שקל, לכל הבקשות שתוגשנה ע"י ארגון או רשות בשנה קלנדרית. בנוסף, התקנה מסחרית ראשונה של טכנולוגיה ישראלית חדישה תזכה במענק נוסף שגובהו עד ל-20% מעלותו של הפרויקט, ולא תעלה על 3 מיליון שקל.

כלל הארגונים אשר מובילים פרויקטים להתייעלות אנרגטית יכולים ליהנות ממענקים אלו, עם עדיפות לרשויות מקומיות שבוחרות לייעל את צריכת האנרגיה. חברת "אמירים" מסוגלת לייעץ, לכווןן ולקדם את התהליכים הנדרשים בכדי לקבל את המענקים וההטבות הללו ולכן מומלץ ליצור עמנו קשר ולקבל הדרכה מלאה באילו צעדים כדאי לנקוט למען עתיד שכולל חיסכון משמעותי באנרגיה.

שוקלים בקשת מענק?

כזכור בכדי להגדיל את מספר הארגונים להשקיע בהתייעלות אנרגטית, המדינה נותנת מענקים לארגונים השונים אשר נדרשים לבצע התאמות ולהירתם למאמץ החיסכון באנרגיה. מענקים שונים מחולקים מטעם משרד הכלכלה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה ובאמצעותם מפעלים רבים מסוגלים להתקדם אל עבר פעילויות חסכוניות ויעילות יותר. מתן המענקים מותנה בעמידה בקריטריונים ברורים.

חשוב מאד להיכנס לבקשת סיוע כזו כשאתם מלווים בממונה אנרגיה מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה, איש מקצוע מנוסה אשר יודע לעשות את התחשיב הנכון! 

חברת "אמירים בריאות וסביבה" מייעצת ומספקת שירותים מקצועיים בתחום ההתייעלות האנרגטית ודרכי ההתמודדות עם הרגולציה בתחום במדינת ישראל. החברה מעמידה לרשותכם יועצים מוסמכים ומנוסים שיסייעו לכם להתייעל אנרגטית ולחסוך בעלויות וכן להשיג מענקים מהמדינה אם אתם עומדים בקריטריונים.מטרת התהליך חשובה כאין כמותה אך מדובר על דרך מורכבת שדורשת הכוונה והדרכה נמקצועיים.

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022