כל מה שחשוב לדעת על טיפול בשפכים תעשייתיים

מניעת חריגות או טיפול בשפכים תעשייתיים,  הינם סטנדרט במדינת ישראל, המשיבה כ-80% מהקולחין העירוניים להשקייה חקלאית.

טיפול בשפכים תעשייתיים

חשוב מאוד לדעת שהשפכים התעשייתיים חייבים התייחסות מקצועית, ע"י מניעת חריגות של פרמטרים מסוימים הנקבעים ע"י רשות המים, או באמצעות טיפול מקדים לפני העברתם לביוב של הרשת העירונית בדרך למתקן טיהור השפכים, כדי שבמתקן יימשך תהליך הטיפול , וזאת ללא עומס בזיהומים המקשים על התהליך.

מומחי חברת "אמירים", המעניקה שירותי ייעוץ לטיפול מתאים בשפכים לפני העברתם לרשת הביוב העירונית ומשם למתקן הטיהור, מסבירים את כל מה שתרצו לדעת על הטיפול בשפכים התעשייתיים.

הסיבות לדרישות לטיפול קדם בשפכים תעשייתיים

שפכים תעשייתיים, מכילים ריכוז גבוה של מזהמים האופייניים לכל תעשייה כגון: בתי חולים, מעבדות, מטבחים מוסדיים, מוסכים מפעלים שונים ועוד. המזהמים השונים יוצרים עומס גדול על מתקני הטיהור, חלק מהחומרים המזהמים עשויים לפגוע במתקן הטיהור וחלקם כלל אינו יכול להיות מטופל בהם. ע"פ דרישת תאגידי המים אחריות איכות השפכים היא על המפעל המזרים אותם והפתרון הוא לטפל בשפכים בצורה מתאימה לפני הזרמתם לרשת הביוב העירונית.

דרכים לטיפול בשפכים - במקור

ההנחייה לטיפול בפשכים תעשייתיים מקורה בתקנת כללי תאגידי המים והביוב טיפול בשפכים תעשייתיים מתחיל בביצוע סקר שפכים . מתבצעת סקירה של סוגי החומרים שבשימוש המפעל, כמויות החומרים, המאפיינים שלהם, ותוצאות דיגומי השפכים שבוצעו במקום. לאחר מכן יש לזהות את המקור של כל זיהום ספיציפי ולבדוק מה ניתן לעשות כדי להקטין אותו, ורק לאחר מכן לטפל בו כדי לנטרלו. מהלך כזה מחייב, כמובן, ייעוץ מקצועי בתחום הטיפול המקדים בשפכים, והטיפול עצמו ייקבע באופן סופי בהתאם להגדרת בעיית הזיהום המקומית וליעדי הפחתת הזיהום שייקבעו בהתאם לנדרש.

האפשרויות העומדות בפנינו

ישנן כמה שיטות לטיפול בשפכים תעשייתיים:

  1. מניעה במקור ע"י הימנעות בשימוש בחומרים מסויימים כשניתן.
  2. ניטרול באמצעים כימיים, ביולוגיים ופיזיקליים .
  3. איסוף ופינוי לאתר מורשה. הטיפול הספיציפי בכל זיהום יכול להיקבע רק לאחר בחינה מדוקדקת של סוגי המזהמים, הכמויות והתנאים הפיזיים של המפעל  כפי שפורט קודם לכן.

כל זאת ניתן לבצע באמצעות ייעוץ של גורם מקצועי בתחום הטיפול המוקדם בשפכים, ולכן, התהליך כולו חייב להתחיל על ידי מציאת החברה המקצועית לייעוץ בתחום הטיפול בשפכים. 

 


 

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022