ממונה אנרגיה

בשנים האחרונות, תפקיד ממונה האנרגיה, נדרש ובעל חשיבות, בעיקר בשל דרישות המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה ותהליכי רגולציה מוקפדים. הדרישה לתפקיד זה גוברת בארגונים שצריכת האנרגיה שלהם גבוהה ויש צורך משמעותי באחראי לקידום הצריכה היעילה של אנרגיה.

לשם מה זקוק הארגון שלי לממונה אנרגיה?

הסיבה הראשונה והעיקרית היא למנות ממונה אנרגיה היא דרישת הרגולטור – המשרד להגנת הסביבה -  בארגונים ומפעלים עתירי אנרגיה.

על פי תקנות מקורות האנרגיה התשנ"ג-1993 (פיקוח על יעילות צריכת אנרגיה) חובה זו חלה על חברות אשר צריכת החשמל השנתית שלהן היא בהיקף של 7.69 מיליון קוט"ש בשנה ומעלה או לפחות 300 טון שווה ערך מזוט (צריכת חשמל, שריפת דלקים ואנרגיה לחימום וקירור, ועוד) 

על מנת לענות על דרישה זו יש להיעזר בממונה אנרגיה האמון על כלל היבטי צריכת האנרגיה בארגון, עורך, במסגרת תפקידו,  סקר אנרגיה מקיף, על פיו מיישם את השינויים הנדרשים, תוך תיאום עם הנהלת הארגון.

ממונה אנרגיה

ישנן סיבות נוספות לדרישה לתפקיד ממונה אנרגיה, כגון יישום תקני איכות מתקדמים יותר בארגון  שיעלו את יוקרתו ומאפשרים ליצור קשרים עסקיים וקהילתיים טובים יותר. בנוסף, הפחתת היקפי ייצור האנרגיה היא הדבר הראוי לעשותו למען הדורות הבאים.

עסקים אשר עורכים סקרי אנרגיה ומיישמים אותם בהצלחה, יכולים להגיש בקשה לקבלת מענק ממשלתי.

כל ארגון בעל מתקנים עתירי אנרגיה יפיק תועלת רבה מעבודתו של ממונה אנרגיה. בתי חרושת, רשתות שיווק, בתי חולים, מעבדות ומוסדות אקדמיים הם רק חלק מהארגונים שעשויים להיתרם מהתייעלות אנרגטית בפיקוחו של ממונה אנרגיה מנוסה ומיומן. הדבר יאפשר, בנוסף להשלכות הסביבתיות, גם לחסוך תקציבים משמעותיים על הוצאות צריכת האנרגיה.

התייעלות אנרגטית באמצעות ממונה אנרגיה

בכדי לוודא שמפעלים, ארגונים או עסקים שונים למיניהם אכן מתנהלים באופן יעיל ומיטבי מבחינה אנרגטית, עליהם לקבל ייעוץ מקצועי ממומחה שתפקידו לפקח ולוודא שאין חריגות בתחום. התייעלות אנרגטית, והשימוש באנרגיה יעיל וחסכוני. הדבר  דורש פיקוח אינטנסיבי על אופן התפעול והתחזוקה שכתוצאה מכך המערכות פועלות ביעילות תוך ניצול מרבי של המתקנים והתהליכים.

תחומי האחריות של ממונה האנרגיה:

  • פעולה תקינה, יעילה וחסכונית של מערכות המתקן
  • מניעת בזבוז אנרגיה
  • פיקוח על תפעול ותחזוקה המבטיחים נצילות מירבית של המתקנים והתהליכים
  • מדידת צריכה חודשית של חשמל וחומרי דלק
  • מדידת צריכת אנרגיה ליחידת מוצר או לפי בסיס כמותי אחר
  • התקנת מכשירי מדידה ובקרה ורישום סדיר של הנתונים הנמדדים
  • ביצוע ורישום בדיקות נצילות תקופתיות במתקני בעירה וביחידות קירור
  • ייזום פעולות למניעת ירידה בנצילות אנרגטית של המתקנים
  • המלצה על פעולות התייעלות אנרגטית וקידומן
  • הדרכה והשתלמויות עובדים; והכנת הוראות מפורטות להתייעלות אנרגטית.   

ככל שעולה המודעות, להשלכות ההתחממות הגלובלית והתדלדלות המשאבים הטבעיים, עולה גם ההבנה כי ללא נקיטת צעדים להתייעלות אנרגטית, לא ניתן יהיה לנהל תעשייה בת קיימא לאורך זמן. ממשלות רבות בעולם וישראל בכללן, מעודדות ואף דורשות מעסקים וארגונים רבים למנות ממונה אנרגיה שינהל את תחום ההתייעלות האנרגטית באמצעות מציאת פתרונות מתאימים לחסכון באנרגיה שישפיעו הן על הארגון עצמו בהורדת הוצאות התפעול והן על צריכת האנרגיה העולמית.

ייעוץ וליווי צמוד מחברת "אמירים" 

על מנת לעמוד בכל דרישות המשרד להגנת הסביבה, חברת "אמירים בריאות וסביבה", תלווה את העסק שלך בכל תהליך סקר אנרגיה בסיועו של ממונה אנרגיה מקצועי. לפרטים נוספים, אנו זמינים לפנייתך כעת.

חברת "אמירים" מספקת לכם ממונה אנרגיה שיבקר את המערכות השונות במתחם עסקכם, יבצע מדידה ובקרה של מגוון הנתונים שנמדדים בתהליך וימליץ על הפעולות הדרושות בכדי לקדם התייעלות אנרגטית מיטבית.

מעבר לכך, לחברת "אמירים" בריאות וסביבה צוות יועצים מקצועי בכיר ובעל ניסיון רב בתחומים הללו. המנהל המקצועי של החברה, ד"ר בני מלנקי, מנחה ומייעץ לצוות המקצועי במגוון תחומי עיסוקו ומומחיותו בתחומי בריאות העובד חומרים מסוכנים ואיכות הסביבה.

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022