ניטור אוויר פנימי בבניינים – מי צריך את זה ולמה?


המודעות הציבורית לזיהום אויר בסביבה גדלה וכולם מדברים על זיהום האוויר התעשייתי המזיק, אבל מעט אנשים מודעים לזיהום האוויר בתוך הבניינים, כגון בנייני משרדים שאינם תעשייתיים. איכות האוויר הפנים מבנית משפיעה מאוד על בריאות ואיכות החיים של העובדים וכן על ביצועיהם בעבודה.ניטור אוויר

מהו ניטור אוויר?

ניטור אוויר מתבצע באמצעות מכשירים מתאימים  למדידת הפרמטרים השונים המשפיעים על איכות האוויר – חמצן, דו תחמוצת הפחמן, טמפ. לחות, מהירות זרימת אוויר על פני העובד, אבק, מזהמים תחבורתיים, מימן גופרתי, תרכובות אורגניות, עובשים חיידקים ועוד, וזאת כדי לקבל מידע על הזיהום הפנימי בבניינים מלווה גם בתשאול העובדים לגבי הרגשתם.

בישראל אין עדיין תקן מחייב לאיכות אוויר פנים מבנית וההמלצות הן לפי תקן וולונטרי אמריקאי ASHRE,

חברת "אמירים" פועלת כדי להפחית תחלואה בגין השפעות סביבתיות שליליות כפי שמתבטא בדו"ח בריאות הסביבה של משרד הבריאות לשנה האחרונה.

אנו בחברת אמירים עוסקים בקידום המודעות בישראל לבריאות העובדים ונשמח לסייע לכל חברה שמעוניינת לשפר את בריאות העובדים ואיכות חייהם בעבודה כבר עכשיו ללא קשר למחוקקים.

כדי לאמוד את איכות האוויר, יש לעשות ניטור אוויר בבנייני משרדים, ולפי התוצאות ניתן להמליץ על דרכים לשיפור איכות האוויר ובאופן זה להקטין את הסיכונים הבריאותיים לעובדים.

מומחי חברת אמירים, העוסקת בקידום הבריאות‎ ‎ואיכות‎ ‎הסביבה‎ ‎במקומות‎ ‎עבודהובקהילה, מסבירים על נזקי זיהום האוויר הפנימי ומה ניתן לעשות כדי למנוע אותם 

?ממה נגרם זיהום אוויר פנימי בבניין

זיהום אוויר פנימי בבנייני משרדים הוא עובדה, והתופעה נקראת גם "תסמונת הבניין החולה".

אוורור בנייני משרדים נשען בעיקר על מערכות מיזוג אוויר מרכזיות, ואיכות האוויר הפנים מבנית מושפעת בעיקר מאיכות האוויר החיצוני ( אם נמצא בסביבה תעשייתית מזוהמת הזיהומים עלולים להיכנס למערכת ), רמת תכנון מערכת מיזוג האוויר והתאמתה לאיפיוני וצרכי השוהים בבניין וכן לאיכות ורמת אחזקת מערכת מיזוג האוויר בבנייןיש להדגיש כי לצרכי חסכון באנרגיה, ברוב הבניינים החלונות אינם נפתחים כלל.

כאשר ממעטים להכניס אוויר נקי לבניין ( כדי לחסוך באנרגיה), שלעיתים אין בו כמעט חלונות או פתחי אוורור אחרים, נוצר מצב בו ריכוז דו תחמוצת הפחמן עולה לרמות שהן מעל ppm  800  ונכנסים זיהומים נוספים כמו תרכובות אורגניות, אבק ועוד -  אנשים מרגישים לא טוב ותפקודם יורד כמו לדוגמה בחדרי ישיבות בהם אנשים מנמנמים ואף נרדמים – זהו אחד הסימפטומים.

הביטוי ל תחושות: "אין לי אוויר", "חסר חמצן", "תחושת מחנק", עייפות, סחרחורות, בחילות ועוד.

חשיבות ניטור אוויר עולה כשמדובר בתחזוקה לקויה נוצרים עובש ופטריות המצטברים בתוך מערכת המיזוג והתוצאה שמקבלים היא זיהום אוויר תמידי שהולך ועולה במהלך יום העבודה ככל ששוהים בבניין יותר אנשים יותר זמן.

למה זה מסוכן?

בארה"ב זיהום האוויר הפנימי בבניינים מוגדר כאחד מחמשת גורמי הסיכון החמורים ביותר לבריאות, והשפעת הזיהום על בריאות העובדים היא קשה. ברמות זיהום נמוכות העובדים יהיו עייפים, ויסבלו ממערכת חיסון ירודה.

במקרים חמורים יותר העובדים עשוים לסבול גם מסחרחורות ובחילות, כאבי ראש וגרון, יובש בעינים, החמרת מחלות נשימה כמו אסטמה, ובמקרים חמורים במיוחד גם מסרטן. הדרך לפתרון בעיית זיהום האוויר הפנימי היא ניטור אוויר פנימי בבניינים אלה, זיהוי הגורמים המזהמים ומקורם, והתאמת הטיפול המתאים לכל בניין לפי תוצאות ניטור האוויר.

בדיקת איכות אויר פנים מבנית‏Indoor air Quality ‎‏

בדיקת איכות האוויר פנים מבנית ופרמטרים נוספים כגון: מספר החלפות אוויר, ‏טמפרטורה, לחות ‏יחסית לקביעת עמידתם בהמלצות‏ASHRAE ‎‏ ‏‎ ומתן המלצות אופרטיביות לשינויים ‏‏הנדרשים.‏
איכות האוויר בבנייני משרדים הינו פרמטר בעל חשיבות גבוהה להרגשת נוחות ויעילות ‏העובדים.‏

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022