כל מה שצריך לדעת על היתר רעלים


כל ארגון העוסק עוסק בחומרים מסוכנים, כפי שמוגדרים בחוק, חייב שיהיה ברשותו היתר רעלים. הרגולציה של תחום החומרים המסוכנים היא של המשרד להגנת הסביבה, שקבע תקנות מפורטות ומחמירות מי רשאי ויכול לעסוק בחומרים מסוכנים.

חומרים המוגדרים כמסוכנים מופיעים ברשימה מפורטת וקיימת התייחסות לכמויות של החומר. חומרים אלה מוגדרים כמסוכנים כי בתנאים מסוימים הם עלולים להוות סיכון לסביבה ולציבור. למידע נוסף על היתר רעלים, מי אחראי על מתן ההיתרים, על-סמך מה מקבלים אותם ואיך ליווי מקצועי יכול לסייע בכך, אתם מוזמנים לקרוא במאמר שלפניכם.

היתר רעלים

מתי נדרש היתר רעלים? התחום הוא רחב אך נפשט זאת לשני פרמטרים: האחד, מי שמייצר, מייבא או משווק חומרים המוגדרים כמסוכנים העולים על כמות מסוימת. לדוגמא, מי שמחזיק או משתמש במעל 50 ק"ג של חומרי הדברה מחויב בהיתר רעלים. 

פרמטר שני, הוא לאו דווקא כמות או משקל החומר אלא במגוון שלו. לדוגמא, כאשר גוף תעשייתי מחזיק בלמעלה מ-40 סוגים של חומרים מסוכנים או רעילים, גם אם כמותו של כל אחד מהם היא קטנה, הוא מחויב בקבלת היתר רעלים.

כל עוד לא התקבל היתר רעלים, המפעל או העסק אינו רשאי לרכוש לשווק או למכור, לייצר או לייבא חומרים מסוכנים, ללא היתר רעלים וזאת נחשבת עברה פלילית שהסנקציות עליה הן חמורות ביותר.

איך מקבלים היתר רעלים?

לקבלת היתר רעלים מגישים בקשה למשרד להגנת הסביבה בצרוף מסמכים מפורטים, כגון, רשימה של החומרים המסוכנים בהם נעשה שימוש, כמותם, אופן אחסון חומרים מסוכנים, וכן פרטים על העסק ובעליו.

בנוסף, בעלי עסקים המחזיקים או מייצרים חומרים מסוכנים חייבים לספק מידע בכל הקשור לפינוי פסולת והשלכת פסולת, כך שלא תיווצר פגיעה בציבור או בסביבה. לאחר ביקורת ואישור של נציג המשרד להגנת הסביבה, מונפק היתר רעלים לשנה.

לשם עמידה בתקנות ובנהלים הקפדניים רצוי לעבור את התהליך בליווי אנשי מקצוע המכירים היטב את הדרישות ומנוסים בעבודה מול הרגולטורים. 

היתר רעלים

שמירה על התנהלות תקינה עם חומרים מסוכנים

מטעם הארגון או התאגיד מחויב להתמנות אחראי רעלים המוסמך לטפל בחומרים מסוכנים בשגרה ובאירועים של חומרים מסוכנים. אחראי רעלים חייב להיות נוכח בכל שעות הפעילות של העסק. 

כדי לקבל את הכשרתו עליו לעבור קורס אחראי רעלים בחברות מקצועיות המכשירות לכך. במידת הצורך, מתקיימים גם קורסים IN HOUSE בארגונים מהמעוניינים בכך, תוך התאמת הקורס למקום ולעיסוקו.   

לליווי וייעוץ מקיף ומקצועי ולמידע נוסף על קבלת היתר רעלים והכשרת אחראי רעלים, פנו לחברת אמירים. אנו נלווה אתכם בכל שלבי התהליך, נייצג אתכם מול הגורמים הרגולאטורים ונעזור לכם לעמוד בכל הדרישות והנהלים. 

כל הזכויות שמורות © אמירים 2022